זיפות גג

זיפות גג – הזפת, תהליך חימום הזפת והתפתחות מכונות החימום

זיפות גג – מהי זפת

זיפות גג זו שיטה עתיקת יומין בתחום האיטום, שיטה זו שמשה אותנו עוד מימים עבר לצורך איטום גגות ועבודות איטום שונות ומגוונות. שיטת זיפות גג מבוססת על זפת בתור חומר מבודד ממים, הזפת היא חומר במקרם צמיגי ובצבע חום כהה-שחור. השימושים בזפת הם מגוונים, גם היום וגם בעבר, אך בעבר השימוש העיקרי בה היה בתחום הספנות וכיום היא משמשת בעיקר לאיטום גגות, משם בא השם "זיפות גג". זיפות גג זו שיטה מיושנת וכשם כך היא פחות מתקדמת ומפותחת משיטות חדשות שהתפתחו בעשור האחרון, ישנם שיטות רבות וחומרי איטום חדישים יותר המחליפים את זיפות גג ואת הזפת בקלות ביעילותם ואיכותם.

הקשיים וההשלכות בחימום זפת

שרוצים לבצע זיפות גג וליישם את הזפת, היא צריכה להיות חמה. לשם כך מתבצע תהליך חימום זפת, תהליך זה לרוב מבוצע בצורה ישירה על ידי אש, כבר כאן ניתן לראות את הקישור של הזפת לעבר ואת השיטות המיושנות ליישומה. חימום הזפת הוא תהליך לא יעיל כלל ומאוד מורכב, זאת מאחר ויש צורך לחמם את הזפת בצורה ישירה לטמפרטורה מדויקת ואחידה של 185 מעלות. דבר זה כמעט בלתי אפשרי מאחר ובחימום ישיר כמעט ולא ניתן לשלוט בטמפרטורה של הזפת וכן לא ניתן לחממה בצורה אחידה , דבר הגורם לעתים בכשלים ותקלות במערכת האיטום או איכות ירודה של איטום. חימום הזפת הוא תהליך שהופך את השיטה ללא ממש יעילה, קשה לביצוע, מסוכנת ואף מזהמת את הסביבה, החימום הישיר משאיר אחריו המון זבל ופסולת הגורמים לזיהום הסביבה. בנוסף לכל אלו, יש צורך בסיוד הגג מדי שנה כדי לשמור את תוצאות ואיכות האיטום, מה שהופך את שיטת זיפות גג למעמסה כלכלית.

מכונות חימום זפת

עם השנים גם שיטת זיפות גג התפתחה והתקדמה מעט, כך נוצרו מכונות המיועדות לחימום זפת בכדי לשפר ולייעל את תהליך החימום המסובך והמפרך. אך מכונות אלו הן לא בשימוש נפוץ בגלל מחירן היקר, לכן השימוש בזיפות גג הוא עדיין לא כה פופולרי למרות התקדמות השיטה. בעבר פותחו מכונות דומות בשביל לייעל את התהליך, אך הן לא עשו עבודה טובה שכן לא היו בעבר את הכלים הדרושים ליצירת מכונה שתבצע את התהליך במקסימום יעיל ובמינימום זמן, ללא סכנה וללא זיהום הסביבה. המכונות שפיתחו בעבר כן ייעלו את התהליך כך שלא היה צורך בכוח אדם והמכונה ביצעה את החימום בעצמה, אך החימום עדיין היה מזהם ולא יעיל. המכונות החדשות הן אלו שמהוות פריצת דרך בתחום, שכן הן מחממות את הזפת באמצעות שמן ובצורה יעילה, אחידה ומבוקרת, תוך שמירה על איכות הסביבה מזיהום.

No Comments

Post A Comment
התקשרו עכשיו!