יריעות ביטומניות – העידן החדש של איטום גגות

מה הן יריעות ביטומניות ולמה הן משמשות?

יריעות ביטומניות, התחליף הנפוץ לזיפות הגגות העתיק, היא שיטה מפותחת ועדכנית שמאפשרת איטום יעיל, יציב ועמיד לאורך השנים. בעוד שפעם זפת הייתה החומר העיקרי לאיטום ובידוד משטחים שונים ממנים, כיום רצועות מיוחדות בצורת גלילים המיוצרות בצורה המונית ועשויות מביטומן מחליפות את משאב הטבע בקלות. בעבר השימוש העיקרי בחומרי בידוד ואיטום היה תחום הספנות, בו מים הם דבר שבשגרה. כיום יש המון דברים לאטום – גגות, קירות, מרתפים ועוד… יריעות ביטומניות הן פתרון יעיל לאטימת כל אלו.

יריעות ביטומניות – כדאי להשתמש בהן?

לפני שנכנס עמוק יותר לסוגי היריעות, נדבר על ההיתרונות של יריעות ביטומניות ומדוע כדאי להשתמש בהן בעבודות איטום גגות. נתחיל בכך שהיריעות מגיעות בתור שכבה אחידה, שמעניקה אטימות מיטבית ובידוד אידיאלי. כלומר, רק אם תתרחש פגיעה פיזית בשכבת היריעה, האיטום ייפגע. היריעות לא רק מעניקות איטום מוחלט, אלא גם אחיד, דבר החשוב מאוד כשמדובר באיטום איכותי. היריעות הינן גמישות, דבר זה מעניק להן היתרון ממשי, שכן הן מסוגלות להתגמש ולהתמודד עם תופעות של ליקויי בנייה קיימים. כשמדברים על הגנה נגד השמש, היריעות מתאימות בדיוק לנושא. רוב היריעות באות בציפוי חומר לבן מיוחד, חומר זה משמש מעין "קרם הגנה" כנגד השמש וקרינת UV, דבר זה שומר על האיטום מבלאי וחוסך עלויות שנתיות של סיוד.

כשמדובר במחיר, היריעות הביטומניות יקרות יותר מזיפות גגות לדוגמא, אך הן משתלמות הרבה יותר לזמן הארוך. אין זה עדיף להשקיע קצת יותר כסף ולקבל תוצאה משתמרת לאורך שנים רבות, על פני השקעת כסף מעט יותר נמוכה אך עם עלויות שנתיות? בסופו של דבר העלויות השנתיות של חידוש הסיוד מצטברות ואף מכפילות את העלות הסופית. רבים מתחרטים לאחר כמה שנים כשמבינים את העלויות השנתיות ומחליטים לבצע את האיטום ביריעות ביטומניות בכל זאת.

יריעות ביטומניות – הפירוט הטכני

כמו שהסברנו לפני כן, יריעות הן בעצם רצועות בצורת גליל העשויות מחומר הנקרא "ביטומן". יריעות אלו מועשרות בפולימורים שונים. קיימים שני סוגי פולימורים שמשתמשים בהם להעשרת יעירות ביטומניות – פולימרים מסוג APP ופולימרים מסוג SBS.
יריעות ביטומניות מסוג APP, או בשמו המלא של הפולימור – Polypropylene, הם יריעות המועשרות בעצם בפלסטיק. הן מסוגלות להתרחב אך לא להתכווץ.
יריעות ביטומניות מסוג SBS, או בשמן המלא – Styrene-Butadiene-Styrene Atactiv, הן יריעות המועשרות בגומי, הגומי שמשתמשים בו ביריעות אלו הינו מלאכותי ומעניק להן גמישות, כך שהן יכולות גם להתרחב וגם להתכווץ.
אם רוצים להכנס עוד יותר לעומק, ישנם ארבעה סוגי גלילים עיקריים המשווקים:
•יריעות ביטומניות מסוג APP ו- SBS בעובי 5 מ"מ ואורך של 7.5 מטר.
•יריעות ביטומניות מסוג APP ו-SBS בעובי 4 מ"מ ואורך של 10 מטר.
כרגע, יריעות ביטומניות מסוג AAP 5 מ"מ הן הנפוצות ביותר בשוק, כל חברת איטום מעדיפה לעבוד עם גודל קבוע ומוסדר, רוב עבודות האיטום המתרחשות בימינו מתבצעות עם סוג יריעות ביטומניות זה.

מתי נבצע עבודות איטום עם יריעות ביטומניות?

ברוב במקרים, חברת איטום תמליץ על שימוש ביריעות ביטומניות. איטום גגות ביריעות ביטומניות הוא איטום איכותי ויעיל מאוד, הוא גם מהווה שיטה מאוד דינאמית שמתאימה את עצמה לכל סוגי הגגות והמבנים. גם לגגות חדשים וגם לגגות ישנים ניתן לבצע איטום בעזרת יריעות ביטומניות ולקבל תוצאה איכותית ומקצועית.
אך, בעל מקצוע בעל נסיון רב ידע כי יש להבדיל בגישה בה פועלים בגגות חדשים לעומת גגות ישנים. כאשר מוצב מלפנינו גג ישן, יש לעבור על כמה קריטריונים לפני תחילת עבודה שוטפת.

נתחיל בבחינת מצב הגג ובדיקה האם קיים איטום ישן מסוג כלשהו.
אם קיימות יריעות ביטומניות ישנות, לא תהיה בעיה לעבוד מעליהן ללא הסרתן. אך, לפני תחילת העבודה ביריעות ביטומניות, חשוב מאוד לפתוח את כל הנפיחויות ביריעות המיושנות. חשוב מאוד לנקות את כלל שטח הגג מכל לכלוך או גוש כך שהגג יוותר נקי וחלק לגמרי. וכן, חשוב לזכור למרוח פריימר מקשר יהיעודי בשימוד של יריעות על יריעות.

אם נבחין באיטום אקרילי ישן, נצטרך להסיר את כלל האיטום ללא יוצא מן הכלל. עומדים בפני הלקוח שני אלטרנטיבות במקרים כאלה, או שיוותר על האיטום ביריעות ביטומניות ויאטום את הגג\משטח באיטום אקרילי מחודש. או שנסיר את כלל האיטום המיושן ואז נוכל לאטום את הגג כראוי עם יריעות ביטומניות כמתבקש.

אם הגג אטום בעזרת זפת, נוודא את תקינות הזפת, אם הזפת עדיין תקינה נבצע איטום רגיל ביריעות ביטומניות מכל שכבת הזפת. חשוב מאוד לוודא שהגג נקי יסודית, במקרה כזה אין צורך אף בשימוש בפריימר מקשר.

איך מתבצע האיטום והאם קיימים סוגי איטום שונים?

כשפונים אלינו לביצוע עבודת איטום גגות ביריעות ביטומניות, לרוב נמליץ לבצע איטום בשכבה יחידה. איטום זה הוא איכותי ומעולה לרוב המקורים. למחמירים, נציע אפשרות של איטום כפול, זהו איטום בעל שתי שכבות של יריעות המבטיחות איטום חזק עוד יותר.

בביצוע איטום בשכבה יחידה נשתמש בשכבה אחת של יריעות בעובי של 5 מ"מ.
תחילה, ננקה את הגג בצורה יסודית מכל שאריות או לכלוך. לאחר שהגג חלק ונקי נמרח חומר בסיס שעשוי מביטומן ונחכה לייבושו. יש לחכות לפחות 4 שעות לייבוש שכבת הבסיס, ויותר בהתאם לגודל המשטח.

בשלב השני, נרתך יריעות ללא אגרגט ברולקות, יריעות אלו הן ייעודיות לחיזוק ונוקשות. תוך כדי נבצע בדיקת מרזבים בכדי לבדוק שאינם פקוקים ואיטומם. לאחר מכן, נרתך את היריעות העיקריות על שטח הגג ונרתך יריעות נוספות ברולקות סביב המעקה.

השלב השלישי אינו שלב חובה, אם רוצים, ניתן לצבוע את האזורים המשותפים בין היריעות בחומר לבן בכדי למנוע מהתפתחות נזקים עתידיים. בנוסף, ניתן להוסיף כלי מיוחד בדמות סרגל, העשוי מאלומיניום, זה יבטח את היריעות. חשוב לוודא שכשמסיימים את החיזוק יש לאטום גם אותו.

בביצוע איטום כפול, נחזור על אותם השלבים לאיטום בשכבה יחידה, אך במקרה זה מתווספת שכבה שנייה של יריעות.

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו!