איטום קירות חיצוניים ורטיבות בקיר

ליקויים ופתרונות

ליקויי בנייה הם פגמים או תקלות למיניהם שנמצאים במבנה, ליקויים אלו עלולים לפגוע בערכו של המבנה, שלמותו, מראהו ובטיחותו. ליקוי הבנייה הנפוץ ביותר הוא איטום קירות חיצוניים לקוי. ליקוי זה הוא בעל "תופעות לוואי" הפוגעות באיכות חיינו – עובש, רטיבות בקיר ונזילות. דבר זה קורה לעתים כאשר קבלן הבנייה לא עושה את עבודתו במקצועיות ומבצע חיפוי לפני איטום התשתית. לרוב, "תופעות לוואי" אלו נגרמות מסדקים, סוג של חורים זעירים בקיר הנוצרים מאיטום קירות חיצוניים לקוי. כך, דרך סדקים אלו, חודרים מים אל תוך המבנה ונכלאים שם, מזה באים כל הנזקים.
קיימים שלושה סוגי סדקים:
הסדקים מיניאטוריים הם הסדקים הקלים ביותר לטיפול, אלו הם סדקים הנוצרים בשכבת החיפוי או הטיח. הם נגרמים כאשר מתבצעת עבודה לקויה ולא איכותית של חיפוי וטיוח. הטיפול בסדקים אלו הוא אטימה פשוטה שפותרת את הבעיה ללא צורך בטיפולים נוספים.
הסדקים השמנים, סדקים אלו הם סדקים עבים וגדולים יותר מן הסדקים המיניאטוריים. לרוב מקורם הוא מעבר לחיפוי והטיוח, עמוק יותר בעובי הקיר. מה שנגרם כתוצאה מסדקים אלו הוא טפטוף מים אל מתחת לשכבת החיפוי והצטברותם, הצטברות זו של מים עומדים מחמירה וגורמת לרטיבות בקיר ואז נזילה.
הסדקים העמוקים הם הסדקים הקשים ביותר לתיקון, אלו הם הסדקים הגדולים ביותר והעמוקים ביותר מבין השלושה. סדקים מסוג זה בעצם חודרים את הקיר באופן אבסולוטי עד לצד הפנימי של הקיר. מקורם הוא מליקויי בנייה ואיטום לקוי.

רטיבות בקיר – גם בעיה קטנה היא בעיה גדולה

איטום קירות חיצוניים זה לא משחק ילדים, זוהי עבודה מורכבת, מסוכנת ולא קלה. זוהי אחריות בעל המקצוע להתאים את חומר האטימה המתאים ביותר לסוג החיפוי, בכדי לייצר תוצאה מיטבית ואיכותית שתשמר לאורך זמן. איטום קירות חיצוניים זו עבודה שיש לבצע רק בעזרת בעל מקצוע מומחה עם נסיון רב שכן כלול בה סיכון רב והרבה מקום לטעויות, יש צורך להיות בעל הכשרה ובעל קור רוח לביצוע עבודה כזו. לרוב נדרש איטום קירות חיצוניים בסנפלינג, שכן רוב העבודות מתבצעות בגובה רב.
מעבודת האיטום הקטנה עד לגדולה ביותר נדרשים לפחות שני עובדים מנוסים, חומרים איכותיים ויקרים וזמן רב לביצוע עבודה מדוייק. עלות הביצוע אינה זולה שכן דרוש נסיון רב, חומרים רבים, המון זמן וסיכון. בגלל המחיר הגבוה, אנשים רבים מגיעים עם ציפיות שונות, הם חושבים שהעלות דומה לעלות ביקור של טכנאי או מנעולן, ומתאכזבים כשמגלים את מה שכרוך בטיפול ב"נזילה הקטנה". בגלל המחיר של טיפול איכותי, רבים מזלזלים בבעיה ופונים לשיטות זולות יותר שרק מעלימות את הבעיה אך לא פותרות אותה. העניין הוא שהבעיה לא תפתר אם לא מטפלים בה בצורה הנכונה, מים נוספים ימשיכו לחלחל ולהצטבר ומהר מאוד העובש והנזילות יחזרו. בסופו של דבר יהיה צורך לפנות לטיפול מקצועי בבעיה, רק שהפעם זה עלול לעלות לכם ביוקר. רטיבות בקיר לא נעלמת וככל שמחכים יותר זמן קושי ואורך הטיפול עולה וכך גם עלותו.

איך למנוע רטיבות בקיר?

איך מונעים רטיבות בקיר? אוטמים את הקירות! אמנם זה נשמע קל, אך בעת עבודת איטום קירות חיצוניים יש צורך בשמירה על נהלי עבודה רבים. בעת ביצוע העבודה יש להקפיד על כל התקנים וההנחיות ההנדסיות, ולשמור על כל הכללים הממולצים. חשוב מאוד שסביבת העבודה תהיה נקייה ומסודרת. אי שמירה על כל אלו תגרור כשל מערכתי ותוצאתה יהיה איטום לא יציב ולא איכותי. כאשר העבודה לא מתבצעת כנדרש, מסיבות רבות וביניהם רצון לחסוך בזמן ובעלויות, הדבר נופל בסופו של דבר על חשבון הלקוח. שיסבול מאיטום לא מקצועי ובעיות חוזרות. גם אם הבעיה נעלמה לעת עתה, לא ניתן לדעת מה הולך מתחת לפני השטח, לכן תמיד כדאי לטפל בבעיה מהשורש.

שלבי איטום קירות חיצוניים – תיקון רטיבות בקיר

כשנגשים לטיפול ברטיבות בקיר, מדברים על איטום הקירות החיצוניים וטיפול בבעיה מהשורש:
סוג החיפוי – ישנם המון סוגי חיפוי, לכל סוג יש לגשת במתודת עבודה שונה. עם תחילת העבודה נתמקד בסוג החיפוי ונתאים לו את חומר האיטום המיטבי. בגדול, יש שני סוגי חיפויים – חיפוי סופג וחיפוי שאינו סופג.
סביבת העבודה – לפני שנתחיל את העבודה, יש צורך לבצע תיקון וניקוי המשטח עליו נעבוד. יש להפטר מחלקי בטון רופפים וטיח לקוי, שכבות אלו אינן יציבות ובתור בסיס האיטום יערערו את כל תהליך העבודה והתוצאות יהיו איטום שאינו יציב או עמיד. הבסיס הוא חשוב מאוד ויש לוודא שלפני שמתחילים בעבודה אין שום שכבות רופפות.
סדקים גדולים- כשמוצבים בפנינו סדקים גדולים ועבים, חשוב מאוד להשתמש בחומר פולאריטני בכדי לאטום אותם. בעל מקצוע עם נסיון ידע כי סדקים מסוג זה עלולים להחמיר עם הזמן כתוצאה מליקויים שונים שלא קשורים לאיטום, ולכן שימוש בחומרים מיוחדים המותאמים לכך יוודא כי הסדק לא יחמיר ויישאר אטום.
התייחסות כוללת ולא מקומית לבעיה- כאשר עושה עבודת איטום קירות חיצוניים לא מתייחסים לבעיות בצורה יחידה ומקומית. לא ניתן לאטום את הסדק בלבד אלא יש צורך לבצע אטימה שכבתית על כל שטח הקיר. לכל אורך הקיר ישנם סדקים קטנטנים שאינם מהווים בעייה כעת אך עלולים לגרום לבעיה בעתיד, אנו נרצה לאטום את כל הקיר בכדי להיות בטוחים שהבעיה נפטרה אחת ולתמיד.
דבר חשוב נוסף שנציין הוא שאיטום תמיד בא לפני החיפוי, רק במקרים בעייתיים בהם מתגלה כשל באיטום לאחרי החיפוי, יתבצע תיקון האיטום מעל לחיפוי. כמו כן, תמיד כדאי לפנות לוועד הבית במקרי רטיבות בקיר. גם אם הרטיבות היא בדירה אחת בבניין, ממולץ לבצע איטום חיצוני כולל, כך נמנע מהבעיה לחזור.

מהם החומרים בהם אוטמים קירות חיצוניים

קיימים חומרי איטום רבים, כל חומר מתאים לסוג שונה של קיר. האחראיות היא על בעל המקצוע לדעת כיצד להתאים את חומר האיטום המיטבי לסוג החיפוי ובכך לקבל את התוצאות הטובות ביותר. כאשר ניגשים למשימת איטום קירות חיצוניים, נדרש מבעל המקצוע ידע רחב בנוגע לחומרים בכדי לדעת באיזה חומר בדיוק להשתמש. החומרים הפופולריים ביותר הם חומרים על בסיס צמנטי, ביטומני, פולאריטני, אקרילי וסילוקסן.
לפני החיפוי נשתמש בחומרים על בסיס ביטומני, בחומרים אלו בשתמשים בעיקר על שטחי קיר גדולים, שכן הם נוחים וקלים מאוד ליישום. חומר על בסיס זה הוא גם החומר החזק ביותר לאיטום קירות חיצוניים.
החומרים הנפוצים ביותר לשימוש בשלב הראשוני הם חומרים על בסיס צמנטי, השלב הראשוני הוא בעצם השלב של הבנייה והחיפוי. כשמדובר בחיפוי סופג, נוכל להשתמש בחומרים על בסיס סילוקסן. אך, חשוב לדעת טוב מאוד איך להשתמש בחומר מסוג זה, בעת יישום תקין ומדוייק יתקבלו תוצאות טובות. אך ישנם הרבה דברים שחשוב לזכור בעת שימוש בחומר זה. לדוגמא, יש להרחיק כל חומר ביטומני מהסביבה אחרת יימסו בשימוש בסילוקסן. אם נדרש חומר איטום שמתאים לחיפוי סופג אך גם לחיפוי שאינו סופג, ניתן להשתמש בחומרים על בסיס פולאריטני. חומרים מסוג זה הינם מאוד עמידים ויציבים לאורך השנים אם מייושמים כראוי ומאוד דינמיים בהתאמתם לסוגי קירות שונים. פתרון זול יותר לבעיה הוא חומר איטום על בסיס אקרילי, אם השימוש בו הוא תקין ובשילוב עם חומרים תואמים הוא יהווה פתרון מספק וסביר לבעיה. חשוב מאוד לזכור לשלב חומר גמיש וחזק על בסיס פולאריטני לאטימת הסדקים הגדולים.

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו!