איטום גגות או זיפות גגות? כל שיטות האיטום

זיפות גגות ואיטום גגות הינן שיטות למניעת חדירת מים לגגות השונים. מים החודרים את הגג גורמים לנזילה, רטיבות ועובש בכלל הבית. יש לקחת ברצינות את נושא האיטום, במידה ונתקלתם בנזילה או ברטיבות מומלץ לטפל בבעיה באופן מידי ולא לחכות להחמרתה.
מידע זה מכיל תוכן מקצועי ומעמיק בתחום איטום הגגות, לכל הרחבה והתייעצות ניתן לפנות אלינו. המאמר נכתב בצורה מופשטת במטרה להנגישו גם למי שאינו בעל מקצוע בתחום הבנייה. אנו שמחים להעביר ולחלוק מידע המשרת את הציבור הרחב על מנת שיעשה בחירה מושכלת בפנייתו לחברת איטום.

איך לבחור קבלני איטום

תחום האיטום הוא תחום שאינו מבוקר בצורה מספקת. ישנם מגוון רחב של קבלני איטום המציעים שירותי איטום שונים ולא כולם מקצועיים או קבלני איטום מוסמכים כמו שהם אמורים להיות.
יש חשיבות רבה בבחרית קבלן או חברת איטום מקצועית, יותר מחשיבות החומר או סוג הגג, מידת ההצלחה של מערכת האיטום היא באשר לבחירת הקבלן המתאים.
חומרי האיטום הם חומרים יקרים במיוחד לכן כאשר פונים לקבלן איטום רבים בוחנים בין כמה קבלני איטום, בניסיון להישג הצעה זולה יותר.
לאחר בחינה בין קבלנים רבים מגיעים לקבלן המציע מחיר נמוך בהרבה משאר קבלני האיטום, וברוב המקרים (כמובן שיש יוצאי דופן) הוא אינו קבלן מקצועי, זהו "קבלן חאפר" המבצע איטום בצורה רשלנית ולא משתמש בחומרים תקינים או בכמויות לא תקינות כי הוא יודע שהלקוח לא ידע להבחין. הקבלן מבטיח אחריות לעבודה אך בפועל לא מיגעה כאשר יש נזילה –בחרו טוב את קבלן האיטום ואל תתפשרו על קבלן רק משום שהציע הצעת מחיר זולה.

הכנות לאיטום הגג

יש להכין את הגג לפני ביצוע האיטום, יש לפנות את כלל הפסולת, לננקות את הגג באופן מיטבי ולמרוח שכבת פריימר מקשרת לפני יישום שכבת האיטום המרכזית.
פריימר הינו חומר יסוד אשר מורחים על התשתית על מנת לקשר בין החומר העיקרי לתשתית. ללא מריחת הפריימר, חומר האיטום לא ידבק כראוי אל התשתית. לכל חומר אטימה יש פריימר ייעודי מאותה משפחת חומרים המאפשר אטימה מיטבית.

החומרים השונים לאיטום הגג

ישנם מספר דברים שעליכם לוודא בעת ביצוע איטום לגג.
סוג החומר המיושם כבר על הגג וסוג החומר שאתם רוצים ליישם – חובה ליישם חומרים אשר מתחברים היטב האחד לשני. שימוש בחומרים שאינם מתקשרים היטב אחד לשני יביא לניתוק שכבת האיטום החדשה. איטום חדש הוא היעיל ביותר על גבי תשתית הבטון עצמה, אך במקרים רבים ניתן לאטום את הגג ללא הורדת שכבת האיטום הנוכחית.
סוגי החומרים הניתנים לשימוש הינם : יריעות ביטומניות, זפת חמה, יריעות PVC, חומרים ביטומניים משחתיים, חומרים אקריליים (על בסיס מים), חומרים פולאריטנים ועוד שלל חומרים פחות נפוצים.
יש לוודא כי כלל החומרים בעלי תו תקן ישראלי, לבדוק את הוראות היצרן ולוודא שהחומר הינו מתאים לגג. ישנם חומרים דומים של מותגי ייצור שונים ולכל אחד המלצות שונות לכן חשוב לבדוק כי מיישמים את החומר לפי הוראות היצרן.
מקרים בהם ניתן ליישם את החומר על גבי שכבת איטום ישנה הם מקרים בהם היש קשר בין החומרים. לדוגמה איטום גגות ביריעות ביטומניות – ניתן לבצע על גבי גג מזופת.
חומרים שאסור להשתמש על גבי שכבת איטום קיימת הם חברים מבסיס שונה, כגון יריעות ביטומניות (בסיס זפת) על חומר אקרילי (בסיס מים).

כיצד ניתן לבצע איטום גגות

זיפות גג בזפת חמה תקנית

זיפות גגות היא השיטה הוותיקה ביותר לאיטום גגות. כיום אין המלצה גורפת לאיטום גגות באמצעות זפת חמה אך זוהי שיטה אפשרית.
רבים בוחרים בשיטה זו מכיוון שהזפת זולה מהיריעות, אך היריעות מחזיקות מעמד זמן רב יותר מהזפת, ולא מצריכות סיוד, לכן עלותן הכוללת זולה בהרבה מעלות הזפת.
מבנים רבים נאטמים מדי שנה האמצעות זפת חמה ולאחר מספר מועט של שנים מבינים כי ביצעו טעות ומבצעים איטום מחדש ביריעות ביטומניות. אין זה אומר שהזפת לא פותרת את בעיית הנזילות, אך כיום ישנם חומרים טובים ומתקדים יותר, ואין סיבה לא להשתמש בהם.
איטום גג בזפת מתבצע בשלבים הבאים:
– ניקוי כלל הגג מכל לכלוך, מאבנים, מחול ומפסולת.
– מריחת פריימר ביטומני מקשר בכל שטח הגג.
– תיקון המרזבים ובדיקת אטימותם.
– חימום הזפת לטמפרטורה המתאימה ויישומה בכל שטח הגג.
– יישום אריג פיברגלס
– מריחת שכבת זפת נוספת בכל שטח הגג
– יש להמתין להתקררות הזפת ולאחר ההתקררות יש לסייד את הגג.
בכל שנה יש לסייד את הגג מחדש על מנת לשמור על איכות הזפת והסיוד, מניעת התחממות יתר ושמירה על אחריות הקבלן – קבלני איטום מעניקים אחריות לגגות שנאטמו בזפת רק במידה ומסיודים על ידם מדי שנה.

חומרים פולאריטני לאיטום גג

איטום גגות בחומרים פולאריטנים הוא אחת מהשיטות הטובות והחדשניות ביותר לאיטום גגות.
לרוב איטום גגות בחומרים פולאריטנים מתבצע בהתזה, אך ניתן גם ליישם את החומר באמצעות מריחה כאשר מדובר בשטחים קטנים יחסית.
חומר פולאריטני הוא חומר הניכן בתכונות שונות ומשופרות, הוא מתועש לצורך מסויים, ישנם מאות סוגים של חומרים פולאריטנים בעלי תכונות שונות, דביקים יותר או דביקים פחות, עמידים ללחץ מים וכו.
החומר מגיע בצבעים שונים וגם בצבע שקוף לצרכים שונים (כגון איטום מרפסת), הוא עמיד במיוחד למים, עמיד ללחץ מים ולמים עומדים.
מומלץ ליישם את החומר בשתי שכבות, כק"ג למ"ר לפחות, יש ליישם שכבת פוליאסטר בין השכבות על מנת לחזק את עמידות המערכת, אך ניתן לבצע איטום בשכבה אחת כאשר מדובר על גג בעל שיפועים תקינים וניקוז מיטבי.
החומר הפולאריטני מגיע בצבע לבן ואין צורך לתחזק או לסייד את הגג מדי שני, דוחה קרני UV ומשאיר את הבית נעים בחודשי הקיץ החמים וחוסך במיזוג אוויר.
למרות כל תכונותיו הטובות של החומר, לא נעשה בו שימוש נרחב בישראל באיטום גגות, מכיוון שהחומר יקר משאר חומרי האיטום ורבים אינם רוצים להשקיע כסף רב בפתרון יעיל וטוב לבעיית הרטיבות בגגות.

יריעות PVC לאיטום גגות קלים

PVC הנקרא גם פוליווניל כלוריד הוא חומר פלסטי המתאים לצרכים שונים. כידוע חומרים פלסטיים ניחנים בעמידות גבוהה למים, כמו כן גם יריעות PVC עמידות בצורה נפלאה למים לצורך שנים רבות.
השימוש ביריעות PVC אינו נפוץ לאיטום גגות מכיוון שהיריעות אינן מתחברות לגג באופן מלא, ברוב המקרים מחברים אותן לקצוות הגג בלבד, כך שכל קרע גורם לחדירת מים והרמת היריעה כולה, הגורם לרטיבות כלואה.
על מנת שאיטום גגות ביריעות PVC יהיה מוצלח, יש לבצע אותו בצורה מקצועית מאוד ורוב קבלני האיטום אינם מתמחים באיטום מסוג זה. לאחר האיטום יש לשמור על הגג ולא לאפשר מעבר אליו המסכן את היריעה ומאפשר את קריעתה.

חומרים ביטומניים הניתנים למריחה

איטום גג בחומרים ביטומניים משחתיים הוא איטום שאינו נפוץ במיוחד בישראל. היתרון בחומרים ביטומניים משחתיים הוא שניתן ליישמם במהירות על ידי התזה, אך החסרון הבולט והמשמעותי הוא שהם יקרים ומצריכים הלבנה.
חומרים ביטומננים באים מאותה משפחת חומרים של הזפת החמה והיריעות הביטומניות, אך מגיעים בצורה נוזלית בטמפרטורת החדר בניגוד לזפת וליריעות, ומתקשים רק במגע עם האוויר.
חומרים ביטומניים כגון A12 הם חומרים חזקים במיוחד, אך אינם מומלצים לאיטום גגות גדולים ושטוחים, אלא בעיקר לאיטום אזורים קטנים או לאיטום קירות מרתפים.
שימוש נפוץ לחומר הביטומני המשחתיי הוא לביצוע תיקונים. ניתן לבצע תיקונים נקודתיים באופן עצמאי בגג יריעות או גג מזופת על ידי מריחת חומר ביטומני מתאים, אך מומלץ להתייעץ עם קבלן איטום מוסמך לפני.

חומרים על בסיס מים (אקריליים)

חומרי איטום אקריליים הם החומרים הפשוטים והזולים ביותר לאיטום. חומר אקרילי אינו חומר איטום חזק ועמיד, אך נותן פתרון זמני ויעיל לבעיות השונות.
ישנו שימוש נרחב בחומרים אקריליים בעבודות איטום ובנייה, אך אין זה חומר חזק מספיק והוא אינו משרת את צרכינו בטווח הארוך ברוב המוחלט של המקרים.
למרות חוסר עמידתם של החומרים האקריליים עדיין קיים שימוש נרחב בהם מכיוון שרבים מהצרכנים מבקשים פתרון זול לבעיותיהם ואינם מוכנים להשקיע בפתרון טוב ויקר יותר.
חומר אקרילי הוא חומר איטום על בסיס מים, ניתן ליישמו בהתזה או בהברשה, דומה מאוד לצבע.
איטום גגות בחומר אקרילי מתבצע בשתי שכבות או שכבה אחת, לרוב על ידי מריחת שכבה עבה של החומר, פריסת רשת פיברגלס ולאחרה מריחת שכבה נוספת של חומר אקרילי. דוגמאות נפוצות לחומרים אקריליים בשוק הישראלי הן אקריפלז, פוליגג וחבריו.
במידה וביצעתם בעבר איטום בחומר אקרילי לא ניתן לאטום את הגג בחומר אחר, יש לבצע איטום מחדש בחומר אקרילי.
האפשרות היחידה לאטום את הגג ביריעות ביטומניות או בזפת לאחר איטום אקרילי הוא רק לאחר הורדת שכבת האיטום באופן מכאני.

יריעות ביטומניות לאיטום גגות

איטום גגות ביריעות ביטומניות היא השיטה הנפוצה ביותר לאיטום גגות.
יריעות ביטומניות הן יריעות איטום לגג מביטומן המשובחות בפולימרים מסוג APP או SBS. ברוב המוחלט של הגגות משתמשים ביריעות המשובחות בAPP מכיוון שזהו חומר פלסטי עמיד יותר בחום מאשר יריעות SBS.
ישנם סוגים רבים של יריעות, בעלי תכונות שונות וציפויים שונים, אך לאיטום גגות יש סוג אחד המומלץ ביותר, שהן יריעות ביטומניות APP בעובי של 5 מ"מ מצופות באגרגט לבן למניעת התחממות יתר של הביטומן ולשמירה על איכותו.
איטום הגג ביריעות מתבצע ע"י ריתוך היריעות לגג במבער גז. ריתוך היריעות הוא הליך מסוכן וחייב להתבצע ע"י אדם בעל ניסיו רב בתחום.
איטום גג באופן לא מקצועי עלול להביא לנזקים בלתי הפיכים לאדם או נזקים לגג בשל איטום לקוי, כך שיש לבחור את קבלן האיטום בקפידה.
יש ליישם את היריעות בשכבה אחת או בשתי שכבות (לרוב מספיקה רק שכבה אחת בעובי 5מ"מ), כמובן שיש לבצע את כל תהליך האיטום לגג כמו שמפורט ברוב מאמרי האיטום שלנו, כגון ניקיון, מריחת שכבת יסוד, איטום הרולקות, תיקון מרזבים וכו'.
היריעות הביטומניות יוצרות שכבה שמונעת חדירת מים באופן מוחלט, ולא מאפשרות חדירת מים כלל וכלל.
יש לוודא שהיריעות מרותכות היטב אחת לשנייה ומוציאות "מיץ" ביטומן בקצוותן. "המיץ" הוא למעשה הביטומן שמונע מעבר מים בין יריעה ליריעה, אין זה מספק רק להניח את היריעה אחת על השנייה, יש לרתכן לתשתית בנפרד, ולרתכן אחת לשנייה באופן נפרד.
איטום ביריעות ביטומניות יביא לפתרון כל נזילה אפשרית בגג ברוב המוחלט של המקרים וזוהי המלצתינו האישית לאיטום גג במחיר הגון ובצורה מקצועית, המחזיק שנים רבות ללא בעיות.

בדיקת הצפה לוידוא האיטום

בסיום האיטום מומל. לבצע בדיקת הצפה.
בדיקת הצפה היא בדיקה בה קבלן האיטום מוודא שהגג אכן אטום ואין פערים במרעכת האיטום
הבדיקה מתבצעת בשלבים הבאים:
– איטום המרזבים באופן זמני
– מילוי הגג במים
– המתנה של 24-72 שעות
– בדיקה אם קיימת רטיבות חדשה או נזילה נראת לעין
במידה וכל השלבים בוצעו כהלכה ואין נזילות, האיטום בוצע בהצלחה.

Call Now Buttonהתקשרו עכשיו!